איבוד שיער: נשירה טבעית או מקום לדאגה?
עם
פסקל מורה
מומחה ל: אחראית תקשורת מדעית בוישי
חזור

לא משנה מה גילך- 20, 30 או 46... כאשר רואים כמות שיער על הכרית או באמבטיה עולה המחשבה: האם זה נורמאלי? האם אני עומד/ת לאבד את לאבד את שיערי?

איבוד שיער - נשירת שיער

דבר ראשון, ננסה להבין את משמעות המילה "נורמאלי" בהקשר של נשירת שיער.  פנינו לפסקל מורה, האחראית על התקשורת המדעית בוישי כדי לקבל נתונים מספריים. "בכל רגע נתון 90-95 אחוזים מהשיער על הקרקפת נמצא בשלב הצמיחה", היא מעדכנת אותנו. 
"5-10 האחוזים הנותרים נמצאים בשלב המוגדר כמנוחה ומוכנים ליפול". פסקל ממהרת להרגיע: "למזלנו כל זקיק שיער הוא עצמאי ולכן אנחנו לא מאבדים את כל השיער בבת אחת". 
 
אנחנו מאבדים מעט שיער מדי יום. מה הכמות הנכונה? "בין 50-100 שערות ביום נחשבת כמות נורמאלית", אומרת פסקל. "אין מה לחשוש אם מוצאים מעט שיער במברשת. מצד שני, אם הכרית מכוסה בשערות לאחר השינה או אם יש קבוצת שיערות רבה באמבטיה, ייתכן שאתם סובלים מאיבוד שיער".
 

האם זה ההורמונים?

 
בשל ההשפעה שיש לחשיפה לשמש על ההורמונים, כל היונקים – כולל בני האדם- נוטים להשיר יותר שיער בתקופת הסתיו. כמו כן, ההורמון הגברי טסטוסטרון, המסייע לצמיחה מהירה יותר של השיער אצל גברים לעומת נשים, הוא גם התורם לנשירת שיער יומית גבוהה יותר בקרב גברים.  
 
תנודות הורמונליות אצל אמהות שרק ילדו גם עלולות להוביל לנשירת שיער משמעותית. ההורמונים מונעים על פני תשעת החודשים את נשירת שיער, שללא הריון היה נופל. כאשר רמות האסטרוגן ישובו לקדמותן לאחר לידה, השערות יאבדו את הבסיס שהחזיק אותן וינשרו. זה מצב זמני ובדרך כלל האיזון חוזר לאחר מספר חודשים. 
 
הלם גופני או נפשי- מוות, גירושין ניתוח, גדול, עלול לזעזע את המערכת ולעודד נשירת שיער פתאומית שלושה עד ארבעה חודשים לאחר המקרה. גם במקרה הזה ההורמונים האם האחראים לכך. עם זאת, בדיוק כמו שהגוף והנפש מתאוששים, גם השיער יחזור למחזור הצמיחה והנשירה הרגילים שלו. 
 

איבוד שיער, נורמאלי... או שלא...

גם אם נראה לנו שאנו משירים המון שיער, כל עוד יש צמיחה חדשה ובריאה וצפיפות השיער נשארת קבועה, אין סיבה לדאגה. אם מורגש דילדול או מופיעות קרחות זה הזמן לגשת לבית המרקחת ולהיוועץ עם רוקח.שימו לב, אם הנשירה היא פתאומית או חמורה חשוב להתייעץ עם רופא. יכול להיות שהסיבה לאיבוד השיער נעוצה במחסור בברזל, בעיה בבלוטת התריס, בעיה הורמונאלית או תופעת לווי מתרופה מסוימת. גם לרפואה אלטרנטיבית יש מה להציע במקרה של נשירת שיער, למשל דיקור סיני שיכול לסייע ולמנוע נשירת שיער.
 
 
יש לכם נשירה? לחצו כאן והיכנסו למאבחן השיער של וישי 
:שתפו בפייסבוק