אישור

אישור ביטול

תודה

סגור

מדוע העור שלי נעשה יבש כל כך בגיל המעבר?

זו שאלה טובה שכן ברשימת השינויים המתרחשים בתקופת גיל המעבר ישנם 3 שינויים במצב העור – העור עשוי להפוך למגורה, רפוי ויבש, כאשר מבין אלה היובש הוא זה שגורם לחוסר נוחות הרבה ביותר. נראה שהסיבה העיקרית לכך היא חוסר היכולת של העור לשמר את הלחות והמים.

מדוע העור שלי נעשה יבש כל כך בגיל המעבר?

התפתחות של עור יבש בגיל המעבר הינה תופעה שכיחה מאד

בסקר שנערך לאחרונה בקרב 3,875 נשים, שגילן מעל 40 ואשר עברו את תקופת גיל המעבר, עלה כי 36.2% מהן סבלו מעור יבש.

יובש הוא אחד השינויים הקליניים העיקריים המתרחשים במהלך הזדקנות עור הפנים בקרב נשים לאחר גיל המעבר. מבין כל המצבים הדרמטולוגיים של נשים בוגרות, עור יבש הוא אחד מהנפוצים ביותר.
היובש נגרם על ידי ירידה ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון. מגיל 50 ואילך רמת ה-pH של העור משתנה, כמו גם היכולת של העור לשמר לחות ומים. חילוף החומרים הופך לאיטי יותר והעור הופך ליבש יותר, מראה העור הופך עמום, והעור נהיה פחות מוצק ופחות חלק. מצב די לא סימפטי, זה בטוח...

ישנם מספר תסמינים מובחנים של עור ההופך ליבש בגיל המעבר

התסמינים כוללים:

  1. עור מתוח לאחר מקלחת או שחייה
  2. עור מתקלף או בעל קשקשים
  3. הופעת סדקים בעור הידיים והרגליים
  4. עור מגורה ומגרד
  5. בעלות גוון עור כהה יותר מבחינות כשינויי צבע והופעת גווני אפור על העור

מה שקורה הוא שקצב התחדשות תאי הקרטינוציט (תאים המהווים 90% מהשכבה החיצונית של העור) הופך לאיטי יותר ונוצרת הצטברות של תאים מזדקנים על גבי שכבת האפידרמיס. מחסום ההגנה של העור (lipid barrier) הופך לפחות מאורגן, וזה גורם לעור לאבד את יכולת העמידות שלו.

מחסום ההגנה של העור הופך לפחות מאורגן, ומכאן היובש

דר' קרולינה קופק

בנוסף (הבעיה האחרונה במאמר זה, אנו מבטיחים), החומצה ההיאלורונית הופכת לרגישה מאוד לפירוק על ידי אנזים מיוחד בשם היאלורונידאז (hyaluronidase) ויש לכך השפעה שלילית הגורמת להחמרה בלחות ומוצקות העור.

נקודות מרכזיות שכדאי לזכור

היובש של העור נובע מחוסר לחות הנגרם כתוצאה מירידה ברמות האסטרוגן. כאשר האיזון מופר, העור אינו מסוגל להמשיך ולתפקד כראוי ונוצרות בעיות תופעות בעייתיות כגון, במקרה הספציפי הזה, בעיה לשמר את הלחות והמים בתוך העור.

go to top