אישור

אישור ביטול

תודה

סגור

אבחון גיל המעבר: האם אני צריכה לעשות בדיקות דם?

לרוב, אין צורך בבדיקת דם כדי לאשר את האבחנה של גיל המעבר, אלא במקרים בוצע ניתוח להסרת הרחם.

אבחון גיל המעבר: האם אני צריכה לעשות בדיקות דם?

אכן, ישנם סימנים קליניים שיהיו ברורים מספיק כדי להסיר כל ספק. סימני גיל המעבר הם לא ממש עדינים... השינוי הפיזי מתחיל באופנים שונים ולכן אנו ממליצות להתייעץ עם רופא המשפחה או רופא מומחה על מנת לבדוק ולאשר את האבחנה.

אין צורך בבדיקת דם כדי לאשר את האבחנה של גיל המעבר

לרוב אין צורך בבדיקות דם או בדיקות אחרות כדי לאשר את האבחנה של גיל המעבר. זהו מצב קליני שגם לרופאה וגם למטופלת עצמה קל לזהותו: גיל המטופלת, היעדר או שיבוש בסדירות המחזור במשך מספר חודשים, הופעת גלי חום, שינויים במצב הרוח, או יובש בנרתיק, כל אלו מהווים תסמינים המאפשרים לאבחן את גיל המעבר בקלות.

ביקור והתייעצות עם רופאת המשפחה או רופא מומחה אחר יסייעו לזהות בצורה מהירה יותר את הכניסה לגיל המעבר ויסייעו לזהות את הטיפול הכולל המתאים ביותר עבורך, להסביר את הסימפטומים ולבדוק האם יש צורך בטיפול נוסף.

אני מבינה שאני יכולה לזהות את גיל המעבר ללא בדיקת דם, אבל מה אם אני ממש רוצה לעשות בדיקת דם?

ראשית, אם עורכים את בדיקות הדם, הן נועדו לבדוק את רמות ההורמון מגרה הזקיק (FSH) ורמות האסטרוגן (1)

אם את ממש רוצה לעשות בדיקות דם, אנו ממליצות שתתייעצי עם רופא המשפחה או רופאת הנשים שלך שיוכלו לתת את ההנחיות הנכונות לתוצאות שמחפשים למצוא.

במהלך גיל המעבר, רמות ה-FSH שלך עולות ורמות האסטרוגן יורדות. אולם, קשה מאד לתת משמעות נכונה לסקירות ההורמונליות בגלל התנודתיות המאפיינת את רמות ההורמונים בתקופה זו.

הרופאה שלך עשויה לבקש בדיקת דם נוספת כדי לבדוק את רמות ההורמון המגרה תירואיד (TSH), שכן תפקוד לקוי של בלוטת התריס עלול לגרום לתסמינים הדומים לאלו של גיל המעבר.

עם זאת, התסמינים שלך יהיו קרוב לוודאי משמעותיים, כך שבוודאי תדע עם או בלי בדיקת הדם האם את מצויה בתקופת גיל המעבר, כאשר הבדיקות שציינו מעלה יכולות לאשר זאת בקלות.

נקודות מרכזיות שכדאי לזכור כאשר את נכנסת לתקופת גיל המעבר

הרופאה שלך יכולה בקלות לאבחן את הימצאותכן בגיל המעבר.

● עובדה מס' 1:
רופא משפחה עשוי לסייע בזיהוי גיל המעבר על בסיס הופעת גלי חום או תנודות רגשיות, ובמידת הצורך על פי תוצאות בדיקת דם.

● עובדה מס' 2:
אין צורך בבדיקת דם כדי לאבחן את גיל המעבר.

● עובדה מס' 3:
רופאת הנשים שלך יכולה להגיד לך אם את התחלת את תקופת גיל המעבר על סמך שינויים פיזיים (גלי חום, יובש בנרתיק, מחזור לא סדיר).

● עובדה מס' 4:
בדיקת דם יכולה להיות שימושית במידה ואובחנו כל שאר התסמינים.

מקורות:


1. www.cngof.fr/menopause

go to top