אישור

אישור ביטול

תודה

סגור

גיל המעבר: מה אפשר לעשות בנוגע ליובש בנרתיק?

עכשיו, כשאת בתוך תקופת גיל המעבר, את חווה שינויים בגוף כמו למשל תחושת יובש בנרתיק: האם יש צורך בטיפול או שזו תופעה שתפסיק מעצמה? ישנם פתרונות זמניים, ישנם טיפולי רקע. בואי נסכם את הנושא.

גיל המעבר: מה אפשר לעשות בנוגע ליובש בנרתיק?

האם יובש בנרתיק קורה רק בגיל המעבר או?

ישנן מגוון סיבות ליובש בנרתיק, חלקן קשורות לגורמים פיזיולוגיים, כגון שינויים הורמונליים או תופעות לוואי תרופתיות, וחלקן לבעיות רגשיות ופסיכולוגיות, כגון חוסר חשק או אפילו חרדה. למרבה המזל, לא משנה מה הסיבה, ליובש בנרתיק יש פתרון.

אבל הפעולה הכי חשובה היא לדבר על זה מתוך מטרה לגלות את מקור אי הנוחות.

מדוע תופעת היובש בנרתיק מתרחשת בתקופת גיל המעבר?

למרות ש-25% עד 50% מהנשים חוות תסמינים אלו כמו גם את ההשפעות השליליות על איכות החיים והתפקוד המיני, נשים רבות מסרבות לפנות לרופא שלהן להתייעצות.(1)

יובש בנרתיק הוא תסמין מאד שכיח בקרב נשים המצויות בתקופת גיל המעבר. רירית הנרתיק - הרגישה לצניחה בהפרשות ההורמונליות של האסטרוגן - תהפוך בהדרגה לדלילה ותאבד מגמישותה, בעיקר בגלל הירידה ברמות הקולגן ורקמות השומן. היובש בנרתיק גובר עם השנים והוא עלול לגרום לתחושת צריבה, גירוי, כאב במהלך יחסי מין או היווצרות זיהומים. בנוסף היובש תורם להיווצרות בעיות שתן.

25% עד 50% מהנשים חוות יובש בנרתיק בתקופת גיל המעבר

ישנם פתרונות שונים: אם קיבלת מרשם לטיפול הורמונלי, זה יעזור לטיפול ביובש בנרתיק. טיפולים מקומיים המבוססים על אסטרדיול, כמו נרות וגינליים, טבעות או קרמים עשויים להועיל. במידה וטיפול באסטרוגן אינו רצוי או אינו מומלץ, ניתן להשתמש בחומרי סיכה וחומרי לחות המיועדים לנרתיק על מנת להפחית את התסמינים באופן זמני. לאחרונה נעשה שימוש בוויטמין E לשיפור תחושת היובש בנרתיק. אולם טיפולים מקומיים אלו הינם פתרונות זמניים וברגע שהמטופלת מפסיקה את השימוש בהם השפעתם מסתיימת.

יובש בנרתיק הוא מצב שכיח ומתסכל, אך ישנן דרכים להקל על תחושת אי הנוחות. אם במידה והיעדר הרטיבות גורמים לכאב ביחסי המין, תדאגי לפנות לרופא שלך על מנת להתייעץ ולבחון את כל הטיפולים האפשריים.

נקודות מרכזיות שכדאי לזכור

● עובדה: יובש בנרתיק הוא תסמין קלאסי של גיל המעבר.
● טיפים: טיפולים הורמונליים, חומרי סיכה, חומרי לחות המיועדים לנרתיק יהפכו לחברים הכי טובים שלך במידה ותשתמשי בהם על בסיס יומיומי ולטווח ארוך.

מקור:

(1) Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health initiative. Maturitas. 2004; 49(4):292-303.

go to top